Kategorie blog
Artykuły
Darmowa wysyłka

Darmowa wysyłka już od 299,00 zł brutto

  

Bezpieczne zakupy
  • płatności realizowane przez uznanych operatorów
  • dostawy za pośrednictwem sprawdzonych firm kurierskich
  • ubezpieczone przesyłki (ubezpieczenie wliczone w koszt przesyłki)
  • gwarantowany zwrot pieniędzy (14 dni na zwrot towaru)
  • szyfrowane dane i transakcje
  • sklep zabezpieczony certyfikatem SSL
Typy końcówek przewodów hamulcowych
Typy złączek sztywnych przewodów hamulcowych

Końcówki przewodów hamulcowych dzielą się na dwie główne grupy: z gwintem zewnętrznym oraz z gwintem wewnętrznym.

Kolejny podział złączek związany jest z rodzajem zastosowanego gwintu. W ofercie Hamulcowe.eu występują zarówno złączki z gwintami metrycznymi, jak i calowymi w różnych wariantach, np: złączka 5-100-105 posiada gwint zewnętrzny M10x1, a złączka 5-100-110X gwint wewnętrzny M10x1. Z kolei złączka 5-100-109 występuje z gwintem zewnętrznym 3/8"x24 UNF, a złączka 5-100-110 z gwintem wewnętrznym 3/8"x24 UNF, przy czym każda z czterech wyżej wymienionych końcówek przeznaczona jest tylko i wyłącznie do rurek hamulcowych o średnicy zewnętrznej 4,75 mm.

złączki z gwintem zewnętrznym

złączki z gwintem wewnętrznym

Poszczególne złączki dedykowane są określonym średnicom rurek hamulcowych. Nie każda więc złączka będzie pasować do każdego przewodu i odwrotnie. Podczas doboru końcówki przewodu hamulcowego należy więc szczególną uwagę zwracać na jej przeznaczenie, biorąc pod uwagę średnicę wewnętrzną otworu w złączce.

Ponadto, złączki przewodów hamulcowych występują w różnych opcjach długości całkowitej, co również jest istotnym parametrem podczas ich doboru, ponieważ różnice mogą wynosić tylko 0,3 mm. Przykładem tak niewielkich, ale dość znaczących różnic, mogą być złączki serii oznaczonej cyframi końcowymi -105, z których każda posiada gwint zewnętrzny M10x1 i przeznaczona jest do przewodów miedzianych, miedziano-niklowych i stalowych o średnicy zewnętrznej 4,75 mm, jednak tylko złączka 5-100-105 posiada długość całkowitą 17,00 mm, a pozostałe dwie 16,70 mm:

złączka 5-100-105

złączka 5-100-105A

złączka 5-100-105D

Różnic w typach złączek przewodów hamulcowych jest wiele biorąc pod uwagę ich przeznaczenie, gwinty, długości i kształty. Istotnym parametrem jest także przeznaczenie złączki do zastosowań z określonymi rodzajami spęczeń. Do niektórych złączek pasują tylko spęczenia pojedyncze SF grzybek (np. do 5-100-104), do innych tylko spęczenia podwójne, określane jako DF lejek (np. do 5-100-116).

Przed przygotowaniem więc nowego przewodu hamulcowego, z nowymi złączkami, najlepiej upewnić się, że końcówki posiadają takie same parametry, jak znajdujące się dotychczas w pojeździe. Pod uwagę należy wziąć średnicę wewnętrzną, skok gwintu, długość gwintu, długość całkowitą oraz kształt wewnętrznej strony kołnierza złączki, który określa w niektórych przypadkach możliwe do zastosowania rodzaje spęczeń.

Więcej informacji dotyczących rodzajów końcówek przewodów hamulcowych na stronie: TABELE TECHNICZNE

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl