Kategorie blog
Artykuły
Przewód hamulcowy stalowy czy miedziany?
Przewód hamulcowy stalowy czy miedziany?

Pojazdy osobowe wyposażone są fabrycznie w przewody hamulcowe wykonane z rurek stalowych. W przypadku jednak ogólnego remontu układu hamulcowego, można skorzystać z rozwiązań alternatywnych w zakresie doboru materiału z przeznaczeniem na nowe przewody hamulcowe.

Najbardziej znane, popularne i najczęściej spotykanerurki miedziane, które jeśli chodzi o właściwości ogólne, stanowią najprościej rzecz ujmując kompromis pomiędzy trwałością na przestrzeni lat, a ceną. Ich zachowanie w czasie należy jednak rozpatrywać również w odniesieniu do przewodów stalowych i miedziano-niklowych, ponieważ dopiero analizując te trzy rodzaje materiałów, będzie można zadecydować dlaczego jedne są lepsze od drugich i w jaki sposób, a to wszystko w zależności od przeznaczenia, planowanych wydatków lub zakresu przeprowadzanych prac naprawczych układu hamulcowego.

Przewody stalowe stanowią najtańsze rozwiązanie i choć pokryte są powłoką zabezpieczającą PVF, to jednak z czasem na skutek czynników mechanicznych (np. uderzające w przewody kamienie), dochodzi do uszkodzenia powłoki, a wtedy przewód - jak każdy seryjny przewód hamulcowy - zaczyna wcześniej lub później korodować. Przewody takie są również trudniejsze w profilowaniu, ponieważ stal jest twarda, więc ich montaż odbywa się tylko z użyciem specjalistycznych narzędzi do gięcia rurek.

Przewody miedziane - jako pośrednie cenowo - są trwalsze, niż stalowe, są łatwe w obróbce i bardzo łatwe do ułożenia. W odróżnieniu jednak od przewodów miedziano-niklowych utleniają się szybciej, co również w perspektywie kilku lat prowadzi do ich uszkodzeń, osłabienia i ewentualnych awarii.

Najbardziej w związku z tym trwałe, ale też i najdroższe, są przewody miedziano-niklowe. Dodatek niklu sprawia, że nie ulegają utlenianiu i nie korodują tak jak stal, a ich obróbka porównywalna do rurek miedzianych zdecydowanie ułatwia ich profilowanie i prawidłowe ułożenie. Są więc z pewnością warte swojej ceny.

Bez względu jednak na rodzaj użytego materiału wszystkie rurki WP znajdujące się w ofercie sklepu, w związku wysoką jakością produktu oraz wykonania, są bardzo trwałe, a ewentualne minusy i plusy rozpatrywać należy w okresach czasowych kilku lub kilkunastoletnich, co z kolei w zależności od sposobu użytkowania pojazdu i tak może nie mieć większego znaczenia. Wszystko zależy bowiem od tego jak jeździmy, po jakich drogach i do jakich celów nasz pojazd jest wykorzystywany. Przewody hamulcowe, które spiszą się lepiej podczas wieloletniej jazdy po autostradach, nie znajdą zastosowania np. w off-roadzie. Przewody hamulcowe samochodów poruszających się tylko po zasolonych drogach miast, będą mieć zupełnie inną żywotność, niż te same zastosowane np. w pojeździe zabytkowym.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu w zakresie dorabiania przewodów według określonej specyfikacji. Przewody można zamawiać on-line poprzez konfiguratory przewodów hamulcowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl